Sindikat finansijskih organizacija Srbije - SFOSČlanice SFOS-a su sindikati u banakama, osiguranju i drugim finansijskim organizacijama:

  

 

Adriatic Bank logo

AIK banka a.d. Beograd

ALTA banka a.d. Beograd

Banca Intesa a.d. Beograd

Banka Poštanska štedionica a.d. Beograd

Eurobank Direktna a.d. Beograd

NLB Komercijalna banka a.d. Beograd

OTP banka a.d. Novi Sad

DDOR Novi Sad a.d.o Novi Sad

Sava neživotno osiguranje a.d.o. Beograd

Triglav osiguranje a.d.o. Beograd

Udruženje banaka Srbije Beograd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sfos protest 2001

Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.

 

Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.

 

Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.

 

Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava.

 

 

 

 

Bolje ili gore?

Lavirint Skoro godinu dana od početka primene novog zakona o radu, poslodavci ocenjuju da je taj zakon doneo bolji privredni ambijent i efikasniji rad, pri čemu nije došlo do masovnih otpuštanja radne snage.

 

Sindikati ostaju u uverenju da je taj propis smanjio prava zaposlenih i uneo veću nesigurnost. Analize Sindikata finansijskih organizacija Srbije, kao i drugih sindikata, pokazuju da pozitivnih efekata novog Zakona o radu praktično nema, jer nema investicija, prava zaposlenih su smanjena, zarade takođe, nije se poboljšalo zapošljavanje, izgubljen je i onako nizak nivo socijalnog dijaloga, izgubljeno je mnogo kolektivnih ugovora, a dobijena je velika neizvesnost. Novi zakon je sve ranije potpisane kolektivne ugovore stavio van snage, pa su sindikati ubrzano morali da uđu u pregovore sa poslodavačkim organizacijama i poslodavcima za potpisivanje novih kolektivnih ugovora.

Lavirint 

Predstavnici SFOS-a su učestvovali u pregovorima oko zaključenja kolektivnih ugovora kod svojih članica. Iz dosadašnjeg iskustva u pregovorima, primetno je da postoji tendencija da dođe do smanjenja prava zaposlenih nakon donošenja novog zakona, čak i ispod onog što predviđa Zakon. Ta tendencija odnosi se na smanjenje zarada, mogućnost otpuštanja, ali i smanjenje prava i mogućnosti normalnog rada sindikalnih funkcionera. Jasno je da je to trend koji je prisutan na bilo kom nivou na kome se obavljaju pregovori.

Čak postoje i primeri da je prisutna namera da se pregovori fingiraju i da ne dođe do dogovora poslodavca i zaposlenih, što otvara mogućnost donošenja pravilnika o radu kod tih poslodavaca, koji sadrži manja prava za zaposlene. Međutim, i to treba izneti, postoje i drugi primeri, gde poslodavci pokazuju solidan stepen socijalne odgovornosti prema zaposlenima. To samo potvrđuje da postoje razlike i da je neophodno jasno utvrđivanje specifičnosti svake radne sredine pojedinačno.

Uspostavljanje međusobnog poverenja socijalnih partnera je uslov za jačanje socijalnog dijaloga na svim nivoima – nacionalnom, lokalnom i kod poslodavaca i svi učesnici moraju da pokažu zrelost pri utvrđivanju ciljeva i prioriteta i metoda za postizanje međusobnog poverenja. Značaj kolektivnih ugovora, kao univerzalnog prava uređenja odnosa rada i kapitala se ogleda u tome što oni – u poređenju sa zakonom, omogućavaju efikasnije i fleksibilnije regulisanje odnosa u oblasti rada.

Socijalnog dijaloga gotovo da nema u privatnom sektoru – nedovoljan je broj granskih ugovora, a bez tog ugovora teško je zaštititi prava samo individualnom akcijom. Stvaralačka snaga sveta rada predstavlja pokretačku snagu istorije i savremenog društva, a društvo koje to zapostavi i zaboravi ne može se nadati dobru. Neprihvatljivo je ponašanje kojim se ne prihvata socijalno partnerstvo, ne uvažava pravo stvarnih reprezentativnih predstavnika sindikata da učestvuju u socijalnom dijalogu, donose zakoni i mere ekonomske politike bez konsultovanja i saglasnosti sindikata.

Tako je i u sektoru pružanja finansijskih usluga. Nepostojanje formalnog predstavnika poslodavca za zaposlene u bankama u Srbiji onemogućava donošenje posebnog kolektivnog ugovora. SFOS će nastaviti i dalje da čini maksimum da dođe do ostvarivanja toga da Udruženje banaka Srbije bude formalni predstavnik poslodavaca za zaposlene u bankama, kakva je, inače, praksa u većini zemalja Evropske unije. Potpisivanjem posebnog (granskog) kolektivnog ugovora, koji bi dao veća prava zaposlenima, omogućio bi da prilikom kolektivnog pregovaranja kod svakog poslodavca budu ostvarena i veća prava od minimuma prava koja su definisana Zakonom o radu, ali i prava zagarantovana u posebnom kolektivnom ugovoru za tu granu. Time bi i sindikati imali manevarski prostor za povećanje prava zaposlenih prilikom pregovora kod poslodavaca.

Korisni linkovi

 

Vlada Republike Srbije

Narodna banka Srbije

Republička agencija za mirno rešavanje sporovaeKapija finansije

Kamatica

Međunarodna organizacija rada

Evropsa socijalna povelja

Kursna lista

 

valute