|
Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.
Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.
Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.
Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava. |
Na ovom mestu u okviru Internet prezentacije Sindikata finansijskih organizacija Srbije nalaze se tekstovi i prateći foto-materijali koji po godinama hronološki prate po nama najvažnije događaje u vrlo važnom segmentu našeg sindikata, a to je ino-saradnja.
Iz toga proizilazi da međunarodna saradnja jeste strategijsko opredeljenje SFOS-a. Problemi u „našem dvorištu“ ne rešavaju se više samo kod nas, već i kroz angažovanje u raznim oblicima preko naših kolega iz inostranstva, jer je svet već odavno jedno veliko „globalno selo“. Vlasnici kapitala koji dolaze iz raznih delova tog „globalnog sela“ preuzeli su vlasništvo nad bankama, osiguravačima, privrednim subjektima u našoj zemlji i diktiraju naš rad i život, često suprotno standardima utvrðenim u tim delovima „globalnog sela“ iz koga dolaze. Postepenim, strpljivim izgrađivanjem dobrih odnosa, nametanjem naših stavova, zahtevima za učešće u pomoći u rešavanjima problema kada je potrebna, predlaganjem naših rešenja, korak po korak, ubeđeni smo da SFOS, i pored svih objektivnih organizacionih i finansijskih teškoća, može da kvalitetom stekne svoju poziciju na mapi tog „globalnog sela“. Ali, da bi predstavnici SFOS-a mogli pravilno i na vreme da, po potrebi, reaguju, Republički odbor na početku svake godine utvrđuje jasno formulisanu strategiju, nedvosmislene smernice, kalendar rada i fond za tekuću godinu i to zato da bi u SFOS-u mogli ispravno i pravovremeno da reagujemo na mnoge inicijative iz inostranstva, ali i za to da i mi sami u Sindikatu finansijskih organizacija Srbije budemo aktivni predlagači.
Republika Srbija je zvaničan kandidat za prijem u članstvo Evropske unije i tu smo negde blizu - bez obzira na sva krivudanja i postavljanje ponekad i ne baš fer uslova nama - da naša zemlja dobije datum za zvaničan otvaranje poglavlja za pregovore za priključenje Evropskoj uniji. To smo svi mi koji smo angažovani u sindikatima iščekivali, jer znamo da nakon započinjanja tog procesa pregovaranja, Srbija mora da, izmeðu ostalih uslova koje mora da ispuni, izvrši i usaglašavanje svog zakonodavstva sa zakonodavstvom Evropske unije, uključujući i radno-pravno zakonodavstvo i standarde, pa i pitanja u vezi sindikata. Sindikat finansijskih organizacija Srbije mora da pronađe pravi put i meru svoje aktivne uloge i angažovanja u rešavanju odnosa u finansijskom sektoru Srbije, od davanja predloga pri donošenju novih akata, do borbe za nominalnog poslodavca u tom sektoru radi poboljšanja uslova rada i obezbeđivanja sigurnosti posla. Pogotovo sada moramo pronaći način da se nametnemo u ovom periodu očiglednog „flertovanja“ i vlasti i opozicije sa sindikatima, jer su i jedni i drugi svesni da bez značajnijeg učešća onih koji zastupaju svet rada neće moći ni da osvoje ni da održe vlast, ali i da iz tog sveta, sveta rada mogu doći mnoge kvalitetne inicijative za kroćenjem ove svetske „aždaje“ – finansijske krize i krize preovlađujućeg ekonomskog modela.
|