|
Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.
Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.
Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.
Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava. |
Organizator značajnog projekta je Međunarodna organizacija rada, i to u saradnji sa UNI Global Union - UNI Finance Europa, čija je članica Sindikat finansijskih organizacija Srbije. Finansijsku podršku daje Evropska komisija Evropske unije.
Ostale radionice, koje priprema i sprovodi Međunarodni centar za obuku Međunarodne organizacije rada, biće održane u Zagrebu, Hrvatska (sredinom septembra), dve radionice u Talinu, Estonija (krajem oktobra) i završna u Torinu, Italija (sredinom decembra 2017. godine).
Tema prve radionice, ove u Bratislavi, bila je koordinacija kolektivnog pregovaranja, sa posebnim osvrtom na temu digitalizacija kao poglavlje/nova oblast u kolektivnom pregovaranju.
Sindikati u sektoru finansija suočeni su sa nekoliko ključnih izazova zbog kojih je neophodno jačati socijalni dijalog, i to:
" Poslovi se sve više pomeraju iz zapadne u istočnu Evropu, gde su plate manje, a sindikati su manje snažni. Stoga UNI Evropa podržava svoje članice u novim državama članicama Evropske unije i zemljama kandidatima za ulazak u EU u njihovim nastojanjima da postigne veću gustoću i snažnije organizacije koje će imati proaktivnije uloge u socijalnom dijalogu na nacionalnom i evropskom nivou.
" Digitalizacija sve više utiče na radno mesto, što potencijalno može dovesti do masovnih otpuštanja i nižeg kvaliteta usluga. Zaposleni moraju biti aktivno uključeni u konsultacije i pregovore, posebno u vezi sa programima dodatne/nove obuke.
" Veliki broj banaka napravio je drastično smanjenje broja zaposlenih u posljednjih nekoliko godina. Ovo je trend koji je postao naročito vidljiv nakon krize iz 2008. godine, a sindikati moraju igrati aktivnu ulogu u njegovom ublažavanju kroz socijalni dijalog i mehanizme kolektivnog pregovaranja.
" U finansijskom sektoru postoji snažna potreba da svi koji su uključeni u socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje moraju biti opremljeni ključnim znanjem, kao i osobinama predvodnika i pregovaračkim veštinama koje će im omogućiti da postavljaju svoja pitanja kao teme za razmatranje i pronađu odgovarajuća rešenja.
Ova, prva radionica sadržala je, između ostalog, poseban osvrt na pitanje digitalizacije u kolektivnom pregovaranju, o čemu su mišljenja i iskustva razmenili predstavnici sindikata iz sveta finansija iz Austrije, Belgije, Češke, Francuske, Italije, Malte, Poljske, Rumunije, Slovačke i Srbije.
Predsednik Mreže mladih Sindikata finansijskih organizacija Srbije Dušan Vasović je sa svojim kolegama iz Evrope ravnopravno učestvovao na ovom skupu i dao je svoj doprinos u izučavanju navedenih tema i ostvarenju zajedničkih ciljeva radnika iz sveta finansija Evrope.
|