|
Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.
Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.
Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.
Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava. |
Stanje kolektivnog pregovaranja u zemljama V4 grupe (= Višegradska grupa, osnovana 1991. godine u mađarskom gradu Višegradu, koju čine Češka, Slovačka, Mađarska i Poljska), kao i učešće radnika, prava na informisanje i konsultacije bili su u središtu konferencije koja je održana 1. i 2. oktobra 2019. godine u Varšavi, u Poljskoj, privukavši 120 učesnika iz preko 20 sindikalnih organizacija iz cele Evrope.
Konferencija je bila deo zajedničkog projekta UNI Europa i COZZ pod nazivom: „Jačanje predstavljanja radnika iz centralne Evrope u multinacionalnim kompanijama“, koji sufinansira Evropska komisija i koji je deo je inicijativa organizacionog fonda UNI Score, koji u potpunosti finansiraju podružnice Uni Global Union u cilju konkretne podrške rađanju i rastu sindikata u zemljama u kojima je sindikalno organizovanje slabije.
COZZ je nezavisna nevladina organizacija koja uključuje organizatore i predavače sa iskustvom u sindikalnoj kampanji. COZZ je stvoren da podrži revitalizaciju, razvoj i rast sindikata u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj i Mađarskoj. To se oblikovalo u rad sa partnerskim organizacijama i pružanje podrške kroz programe obuke, strategiju i organizaciju razvoja kapaciteta i udružene napore u organizovanju.
Na konferenciji su učestvovali predstavnici sindikata iz sektora trgovine, finansija i grafike iz Poljske, Češke, Slovačke i Mađarske, kao i iz Belgije, Bugarske, Estonije, Finske, Hrvatske, Italije, Izraela, Kipra, Letonije, Nemačke, Srbije, Španije, Švedske, Švajcarske, Turske i Velike Britanije.
Tokom dva dana rada, bilo je dosta kvalitetnih diskusija, ocena, kritika i predloga. Šef UNI Graphical Nikola Konstantinou je u diskusiji podvukao da je potrebno više demokratije radničke klase u centralnoj i istočnoj Evropi, kao i širom Evrope. Nikoleta Kis (KASZ Commerce Mađarska) je dodala da što je važno je da su i aktivnost članova i organizacioni pristup rešenje mnogih problema današnjih sindikata. Jana Šašova (OS JPP finansije Slovačka) je upozorila da je socijalni damping u Evropi veliko pitanje kojim sidnikati moraju da se pozabave transnacionalnom saradnjom i jedinstvom.
U ime domaćina završne konferencije, NSZZ Solidarnosc, Alfred Bujara iz Sindikata trgovine i finansija Poljske je poručio da su sidnikati danas mnogo jači i da je to takođe zahvaljujući zajedničkoj aktivnosti u međunarodnim organizacijama. I ova konferencija je dokaz te snage. Razmena iskustva i činjenica da možemo da preduzmemo zajedničke akcije u Evropi, veoma je važna.
Konferencija je pružila neprocenjivo iskustvo koje se može primeniti u organizaciji i strategijama zastupanja zaposlenih za zaključivanje kolektivnih ugovora, sa zahtevom za poboljšavanje i obezbeđivanje prava zaposlenih, sigurnih zarada i beneficija. Jedinstveni zaključak učesnika ove kvaliteno organizovane konferencije je da se zahvaljujući aktivnostima sindikata uslovi za rad i život poboljšavaju i da sindikati imaju budućnost.
Koordinator Sindikata finansijskih organizacija Srbije za međunarodnu saradnju Slobodan Mihajlović je bio učesnik iz Srbije, i to na osnovu specijalne pozivnice šefa sektora finansija UNI Global Union Anđela di Krista. Ovaj skup je bio dobra prilika za nove biletaralne razgovore sa kolegama i prijateljima iz sindikata sa kojima SFOS ima višegodišnju saradnju, ali i za nove kontakte.