|
Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.
Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.
Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.
Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava. |
Treća i četvrta radionica po redu u okviru Projekta „Jačanje socijalnog dijaloga u finansijskom sektoru - Promovisanje izgradnje kapaciteta i unapređenje socijalnog dijaloga za članice UNI Evropa finansije“ (“Strengthening Social Dialogue in the Finance Sector – Promoting Capacity-building and Improving Social Dialogue for the UNI Europa Finance Affiliates”) održane su krajem oktobra 2017. godine u Talinu, glavnom gradu Estonije. Organizator tog značajnog događaja je Međunarodna organizacija rada u saradnji sa UNI Finance Europa, čija je članica SFOS. Finansijsku podršku pruža Evropska komisija Evropske unije.
Teme radionica bile su „Osnaživanje žena u pregovorima“ (“Empowering Women in Negotiations”), održana 24. oktobra, kao i „Podmlađivanje socijalnog dijaloga: stavljanje mladih sindikalista u prvi plan“ (“Rejuvenating Social Dialogue: Putting Young Trade Unionists at the Forefront”), održana sledećeg dana. Predsednik Mreže mladih SFOS-a Dušan Vasović predstavljao je Sindikat finansijskih organizacija Srbije na radionici posvećenoj mladim sindikalistima.
Prvi deo predavanja na radionici posvećenoj mladima zasnivao se na vežbama o načinima kako animirati mlade ljude da postanu članovi sindikata. Alati za to su: mapiranje, kolektivno razmišljanje, nadgledanje projekata koje sindikati organizuju i drugo. Koleginica iz Poljske je kvalitetno vodila prvi deo seminara i na primerima je plastično objasnila šta znači jak sindikat i kako se organizovati, kako treba početi od sitnih zahteva poslodavcu, a posebno da je neophodno ići od čoveka do čoveka i sa ljudima razgovarati o njihovim problemima.
U toku dela prvog predavanja urađena je i vežba u kojoj su učesnici radionice, podeljeni u grupe, praktično navodili, po njihovom mišljenju, najveće probleme u radu, a od šest navedenih odabrali su tri najvažnija pitanja koja mogu biti obrađena i završena u praksi za šest do osam nedelja. Dalji tok predavanja sadržao je iznošenje iskustava mladih sindikalista iz Rumunije i Poljske koji su otvoreno govorili o problemima sa kojima se susreću mladi u radu u finansijskom sektoru tih zemalja.
Završno izlaganje imala je Klaudija Seler iz UNI finansije Evropa. Svi učesnici su dobili sadržajan materijal koji se odnosi na temu aktivnog uključivanja mladih u socijalni dijalog, uključujući i digitalno uputstvo (CD-R) za edukaciju mladih u cilju ostvarenja dostojanstvenog rada za mlade.
Završna konferencija u okviru zajedničkog projekta Međunarodne organizacije rada i UNI finansije Evropa biće održana sredinom decembra ove godine u Torinu, u Italiji. Konferencija će biti zasnovana na principima podele znanja, razmene iskustava i najbolje prakse predstavnika sindikata u sektoru finansija iz zemalja članica i zemalja kandidata za prijem u Evropsku uniju. SFOS će na tom skupu imati dva predstavnika.