Sindikat finansijskih organizacija Srbije - SFOSČlanice SFOS-a su sindikati u banakama, osiguranju i drugim finansijskim organizacijama:

  

 

Adriatic Bank logo

AIK banka a.d. Beograd

ALTA banka a.d. Beograd

Banca Intesa a.d. Beograd

Banka Poštanska štedionica a.d. Beograd

Eurobank Direktna a.d. Beograd

NLB Komercijalna banka a.d. Beograd

OTP banka a.d. Novi Sad

DDOR Novi Sad a.d.o Novi Sad

Sava neživotno osiguranje a.d.o. Beograd

Triglav osiguranje a.d.o. Beograd

Udruženje banaka Srbije Beograd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sfos protest 2001

Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.

 

Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.

 

Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.

 

Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava.

 

 

 

 

Raspuštanje Socijalno-ekonomskog saveta

 

КСС ТРАЖИ РАСПУШТАЊЕ СОЦИЈАЛНО-ЕКОНОМСКОГ САВЕТА

Конфедерација слободних синдиката затражила је од Владе Србије да хитно распусти Социјално-економски савет, јер није постигнут договор о минималној цени рада.

Како се наводи у саопштењу, смена је потребна, јер репрезентативни социјални партнери нису способни да донесу ниједну битну одлуку, што сведочи и последња седница Савета на којој поново није постигнут договор о минималној цени рада.

Ulaz u Vladu Republike Srbije

Минимална цена рада није социјална помоћ, већ зарађена плата радника и по међународним конвенцијама представља изузетак, а не правило као што је то случај код већине послодаваца у Србији истичу у тој организацији.

Конфедерација слободних синдиката, која има око 200.000 чланова и потврђену репрезентативност, тражи од владе да формира Социјално-економски савет од компетентних социјалних партнера, који ће водити прави социјални дијалог и сносити одговорност за све своје одлуке.

Конфедерација тражи од Министра за рад да утврди минималну цену рада којом ће заштитити социјално - економски положај радника у Србији као што је то учинио и за пензионере.

Уколико не дође до тога, влада ће бити неминовно суочена са социјалним немирима, јер последице тешке економске кризе, у којој се налазимо, постају неиздрживе за радничку класу, наводи се у саопштењу.

Социјално-економски савет Србије на седници 28. марта 2013. године није донео одлуку о висини минималне зараде за период март - децембар ове године, због различитих ставова послодаваца, синдиката и Владе Србије.

Висину минималне зараде у овој години одредиће Влада Србије у року од 10 дана, саопштио је Социјално-економски савет.


 

>>>>> Povezana vest:

Sirotinja u Srbiji plaća najveći danak krize

Minimalna zarada će konačno u četvrtak stići na dnevni red Socijalno-ekonomskog saveta, kojim će predsedavati premijer Ivica Dačić. O iznosu, međutim, još nema konsenzusa između sindikata i poslodavaca, pa će buduću satnicu odrediti Vlada.

Preračunavanje 

Procenjuje se da bi se cena rada, koju nestrpljivo iščekuje oko 600.000 zaposlenih u Srbiji, mogla kompromisno podići za procenat prošlogodišnje inflacije (12,2 odsto).

Naime, Unija poslodavaca Srbije ne želi nikakve povišice, a sindikalni predstavnici očekuju makar 15 odsto veću osnovicu od sadašnje.

Sindikalci očekuju da se cena radnog sata podigne sa sadašnjih 115 na 130 dinara, ali ujedno traže da Vlada ispuni obećanje da će podići i iznos neoporezivog dela zarade koji se najavljuje još od jesenas.

Sada je neoporezivi deo zarade 8.240 dinara, a tendencija je da se on polako podiže do nivoa minimalne zarade. A za početak on bi trebalo da bude makar 10.000 dinara.

Tako bi radnici dobijali veće neto zarade, a poslodavci bi imali manje namete, što bi odobrovoljilo mnoge da izađu iz sive zone i tako doprinesu jačanju privrede.

 

Nebojša Atanacković, aktuelni predsednik SES i Unije poslodavaca Srbije, kaže da se podizanjem minimalca stvaraju uslovi za podizanje svih ostalih zarada u republici, jer se on, u većini preduzeća, uzima kao osnovica za sve plate.

To je osnovni razlog što se poslodavci protive povećanju jer u sadašnjoj situaciji nema uslova za nove rashode i svako podizanje zarada bi zadalo strašan udar preduzećima.

Korisni linkovi

 

Vlada Republike Srbije

Narodna banka Srbije

Republička agencija za mirno rešavanje sporovaeKapija finansije

Kamatica

Međunarodna organizacija rada

Evropsa socijalna povelja

Kursna lista

 

valute