|
Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.
Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.
Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.
Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava. |
Poglavlje 19 sadrži osnovne socijalne standarde čija je svrha da podrže primenu i razvoj evropskog socijalnog modela koji je Evropska komisija definisala kao „zajedničke vrednosti koje obuhvataju demokratiju i individualna prava, slobodno kolektivno pregovaranje, tržišnu ekonomiju, jednake mogućnosti za sve i socijalnu zaštitu i solidarnost“. |
Prvog dana multikongresa smenjivale su se prezentacije, paneli i diskusije, između ostalog, o ljudskim pravima, obrazovanju, evrointegracijama, privredi, zaštiti životne sredine i drugim oblastima u okviru brojnih panela gde se diskutovalo i o istinama i zabludama o dinarskim kreditima indeksiranim švajcarskim francima i mogućnostima povezivanja mladih sa uspešnim kompanijama. Bilo je reči i o savremenim medijima, ekonomskom osnaživanju žena u dobu 45 plus, klimatskim promenama i obnovljivim izvorima energije, zaštiti zaposlenih od zlostavljanja i mnogim drugim.
Centar za industrijske odnose je bio domaćin panela o otvaranju Poglavlja 19 o socijalnim i radnim pravima, na kome su učestvovali predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, sindikata, i drugi. Uz kvalitetno i zanimljivo uvodno izlaganje i argumentovano usmeravanje direktora Centra dr Darka Marinkovića, diskutovano je o razlozima zašto do sada nije otvoreno pomenuto poglavlje, kao i o neophodnosti za širom javnom raspravom na teme socijalnog dijaloga i uloge sindikata kao bitne karike u zaštiti radnih prava.
Poglavlje 19 pravnih tekovina Evropske unije – Socijalna politika i zapošljavanje sadrži osnovne socijalne standarde na koje su se države članice obavezale pristupanjem EU. Njihova svrha je da podrže primenu i razvoj evropskog socijalnog modela koji je Evropska komisija 1994. godine definisala kao „zajedničke vrednosti koje obuhvataju demokratiju i individualna prava, slobodno kolektivno pregovaranje, tržišnu ekonomiju, jednake mogućnosti za sve i socijalnu zaštitu i solidarnost“.
Sindikat finansijskih organizacija Srbije je zastupao član Republičkog odbora Slobodan Mihajlović, koji je, kao i predstavnici drugih sindikata, ukazao da država Srbija mora, pre svega, da uvede red u smislu utvrđivanja reprezentativnosti sindikata, ali i predstavnika poslodavaca, i time stvori potrebne uslove za kvalitetan socijalni dijalog koji, nažalost, u Srbiji ne postoji, što Evropska komisija Evropske unije jasno vidi i na šta redovno ukazuje u svojim izveštajima poslenih od zlostavljanja i mnogim drugim.