Sindikat finansijskih organizacija Srbije - SFOSČlanice SFOS-a su sindikati u banakama, osiguranju i drugim finansijskim organizacijama:

  

 

Adriatic Bank logo

AIK banka a.d. Beograd

ALTA banka a.d. Beograd

Banca Intesa a.d. Beograd

Banka Poštanska štedionica a.d. Beograd

Eurobank Direktna a.d. Beograd

NLB Komercijalna banka a.d. Beograd

OTP banka a.d. Novi Sad

DDOR Novi Sad a.d.o Novi Sad

Sava neživotno osiguranje a.d.o. Beograd

Triglav osiguranje a.d.o. Beograd

Udruženje banaka Srbije Beograd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sfos protest 2001

Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.

 

Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.

 

Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.

 

Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava.

 

 

 

 

Sistematsko uništavanje radnika (se nastavlja)

Uništavanje se nastavlja Radnici su danas postali nezaštićeno roblje vladajuće klase i njoj privrženih privatnih posednika, koji izrabljuju radnike pomoću metoda prvobitne akumulacije kapitala i nekažnjive pljačke elementarnih sredstava za život radničkih slojeva u korist nezakonitog bogaćenja i sve većeg širenja nejednakosti među radnim ljudima.

Pre više od dve godine, 18. jula 2014. godine, poslanici Skupštine Srbije su usvojili Zakon o izmenama i dopunama Zakona o radu, po hitnom postupku, bez ozbilјne javne rasprave i bez učešća pravih socijalnih partnera. Slutnje sindikata su se obistinile, nisu pogrešili, jer su u praksi pale sve najave od strane predstavnika vlasti o pozitivnim efektima.

Loši efekti zakona itekako su vidljivi: veliki gubitak prava, nesigurnost i neizvesnost zaposlenih u nizu pravnih instituta (minimalna zarada, prekluzivni rokovi za ostvarivanje prava na sudsku zaštitu, pravne posledice nezakonitog otkaza ugovora o radu, rokovi zastarelosti, rad na određeno vreme, prošireno dejstvo kolektivnog ugovora, reprezentativnost, i dr.). Nesporna je činjenica da su prava zaposlenih u Srbiji ovakvim izmenama i dopunama umanjena, izvršena je dalja fleksibilizacija radnog odnosa bez sigurnosti za zaposlenog i te su izmene doprinele daljem pojeftinjenju radne snage u Srbiji, što će imati dalekosežne negativne posledice.

Zakon o radu, za koji su njegovi tvorci tvrdili da će pospešiti rast privrednih aktivnosti, otvoriti prostor za veće zapošljavanje, doprineti smanjenju sive ekonomije, privući strane investitore i doneti red na tržištu rada, potvrđuje da je sada lakše otpuštanje radnika i trasiran put najsurovijem robovskom tržištu radne snage.

radnici

Umesto osvajanja prava na poštene odnose sa poslodavcima, radnici su danas postali nezaštićeno roblje vladajuće klase i njoj privrženih privatnih posednika, koji bukvalno izrabljuju radnike pomoću metoda prvobitne akumulacije kapitala i nekažnjive pljačke elementarnih sredstava za život radničkih slojeva u korist nezakonitog bogaćenja i sve većeg širenja nejednakosti među radnim ljudima, koji nose najteži teret opstanka društva.

Umesto sigurnosti u vidu stalnog zaposlenja, uspostavljena su nova pravila u vidu zapošljavanja radnika ugovorom o radu na određeno (strani investitori traže novo produženje perioda za rad na određeno vreme), za minimalnu platu i nadnicu i bez ikakvih garancija da će radnik biti i isplaćen – ozakonjena je neoliberalna tržišna ekonomska politika na srpski način. Sve više ljudi radi za bilo koje pare i pod bilo kojim uslovima i bilo koji posao, zbog toga što su prinuđeni, da bi preživeli.

Obaranje cene rada, troškova rada, prava radnika, ne vodi porastu zaposlenosti, već u nesigurnost zaposlenih, ucene, gubitak najvećeg dela stečenih prava. Kada neka država daje subvencije ili poreske olakšice stranim kompanijama, to može promeniti njenu statistiku o broju zaposlenih, ali suštinski ne utiče na razvoj njene ekonomije. Subvencije koje se nude stranim investitorima kako bi ovde iseljavali nerentabilne poslove i upošljavali isključivo jeftinu radnu snagu jesu put u lakše otpuštanje zaposlenih, u politiku pritiska na nadnice i uslove rada, kao i u još veće udaljavanje zaposlenih od odlučivanja.

Sindikat finansijskih organizacija Srbije poziva sve ljude dobre volje na jačanje vrednosti zajedništva i solidarnosti sa svima onima koji danas teško žive i koji trpe negativne posledice surove globalizacije i rastućeg siromaštva u svetu u kojem dominira sve veća nejednakost. Zakon o radu koji je nametnut radnicima ove zemlje mora biti hitno promenjen, jer ništa dobro doneo nije. Za tu promenu moraju da se izbore radnici, uz napomenu da nijedno pravo, a posebno radno, nije poklonjeno. To su tekovine borbe naših prethodnika da se do toga nivoa prava dođe. Sve dok radnici ne budu organizovani i dovoljno svesni da se za svoja osnovna prava mora boriti vršeći jak pritisak na one koji odlučuju, do promene neće doći.

 

 

Korisni linkovi

 

Vlada Republike Srbije

Narodna banka Srbije

Republička agencija za mirno rešavanje sporovaeKapija finansije

Kamatica

Međunarodna organizacija rada

Evropsa socijalna povelja

Kursna lista

 

valute