Sindikat finansijskih organizacija Srbije - SFOSČlanice SFOS-a su sindikati u banakama, osiguranju i drugim finansijskim organizacijama:

  

 

Adriatic Bank logo

AIK banka a.d. Beograd

ALTA banka a.d. Beograd

Banca Intesa a.d. Beograd

Banka Poštanska štedionica a.d. Beograd

Eurobank Direktna a.d. Beograd

NLB Komercijalna banka a.d. Beograd

OTP banka a.d. Novi Sad

DDOR Novi Sad a.d.o Novi Sad

Sava neživotno osiguranje a.d.o. Beograd

Triglav osiguranje a.d.o. Beograd

Udruženje banaka Srbije Beograd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sfos protest 2001

Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.

 

Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.

 

Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.

 

Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava.

 

 

 

 

Iza kulisa

Vreme je da maske budu skinute! Iza kulisa tragikomedije prekrajanja Zakona o radu krije se puno veoma ozbiljnih pitanja, na koja moraju prvo biti dati odgovori i pronađena rešenja u oblasti sindikalnog organizovanja, rada i zastupanja interesa radnika.

 

Iza kulisa tragikomedije prekrajanja Zakona o radu krije se puno veoma ozbiljnih pitanja, na koja moraju prvo biti dati odgovori i pronađena rešenja u oblasti sindikalnog organizovanja, rada i zastupanja interesa radnika, i to zbog toga da ne bi došlo do nastavljanja daljeg snižavanja prava iz rada i po osnovu rada, odnosno i životnog standarda kako zaposlenih, tako i penzionera, jer smo po tome već blizu dna po svim pokazateljima, ne samo u Evropi, već čak i u našem regionu...

Zbog toga će Sindikat finansijskih organizacija Srbije u svojim svakodnevnim aktivnostima, kao i kroz aktivno učešće kroz više nivoe sindikalnog organizovanja, odnosno zajedno sa Konfederacijom slobodnih sindikata, kao i sa drugim srodnim sindikatima dati svoj puni doprinos u reformi našeg društva, onih za koji će biti ostvaren puni konsenzus svih zainteresovanih socijalnih partnera.

Ipak, pre svega toga, Sindikat finansijskih organizacija Srbije ponovo javno ističe zahtev da se osnivanje i rad sindikata izuzme iz budućeg teksta Zakona o radu i da bude donet poseban zakon o sindikatima, kojim bi se uveo red na sindikalnoj sceni.

 Vreme je da maske budu skinute!

Bez mešanja države i uz nepristrasno posredovanje Međunarodne organizacije rada potrebno je nakon toga da bude izvršeno utvrđivanje reprezentativnosti - prebrojavanje stvarnog članstva i utvrđivanje ko u Srbiji zaista ima pravo da zastupa radnike, ali i poslodavce.

 

Došlo je vreme da maske budu skinute!

Pitanje reprezentativnosti sindikata i poslodavačkih organizacija je jedno od najvažnijih pitanja u oblasti socijalnog dijaloga i industrijskih odnosa. Način utvrđivanja reprezentativnosti sindikata, odnosno poslodavačkih organizacija je pokazatelj realnog stanja sloboda i prava u ovoj oblasti, kao i legitimnosti i legalnosti aktera u socijalnom dijalogu. Naravno, načelo reprezentativnosti sindikata i poslodavačkih organizacija mora da se zasniva na načelima vladavine prava, jednakosti svih pred zakonom, načela jednakih šansi, koje je dužna da obezbedi država, kao i u drugim oblastima društvenog i političkog života.

Načelo reprezentativnosti sindikata i poslodavačkih organizacija, ne sme ni u kom slučaju da bude predmet sukoba i podela među sindikatima, da se zloupotrebljava kao mehanizam isključivosti i diskriminacije, isključivanja pojedinih sindikata iz procesa kolektivnog pregovaranja i demokratskih industrijskih odnosa, odnosno socijalnog dijaloga u celini, posebno sada kada je aktuelna tema isključivanja iz učešća u radu Socijalno-ekonomskog saveta u postupku izmena i dopuna Zakona o radu onih predstavnika sindikata i poslodavačkih organizacija koji imaju puno pravo na to.

Očigledno je da takvo ponašanje nanosi štetu i umanjuje društvenu moć sindikata. Posmatrano na takav, celovit način, reprezentativnost sindikata i poslodavačkih organizacija je takođe civilizacijska tekovina, kroz koju se obezbeđuje sloboda organizovanja sindikata i poslodavačkih organizacija, slobodno, argumentovano sučeljavanje različitih ideja i inicijativa u ovoj oblasti, uz prisustvo svesti i odgovornosti za prepoznavanje i ostvarivanje zajedničkih interesa svih aktera  industrijskih odnosa i socijalnog dijaloga.

Demokratski, pravični, otvoreni koncept i praksa reprezentativnosti sindikata i poslodavačkih organizacija je preduslov uspostavljanja dijaloga kao dela koncepta socijalne tržišne privrede. Upravo na tom planu su prisutne brojne prepreke i otvorena pitanja, koja u velikoj meri predstavljaju prepreku uspostavljanja novog koncepta kolektivnog pregovaranja i socijalnog dijaloga na sektorskom nivou, ali i na nivou države. Praksa je u tom smislu potvrdila da bez efikasnih instrumenata socijalnog dijaloga na nivou pojedinačnih poslodavaca i sektora nije moguće razviti efikasan, celovit model socijalnog dijaloga u celini.

Nažalost, situacija na ovom planu u Srbiji je daleko od poželjne i umesto da bude opšte prihvaćeni instrument obezbeđivanja legitimnosti i provere kapaciteta sindikata i poslodavačkih organizacija, reprezentativnost danas predstavlja predmet sukoba i podela među sindikatima i poslodavačkim organizacijama, kao i nastojanja da se po svaku cenu zadrže stečene pozicije u institucijama kolektivnog pregovaranja i socijalnog dijaloga.

Svesno ili nesvesno prenebregava se činjenica da su se u proteklim godinama promenili svi parametri – broj članova sindikata, ukupna stopa sindikalne organizovanosti, struktura privrede, struktura zaposlenih i da to nameće potrebu drugačijeg definisanja reprezentativnosti sindikata i poslodavačkih organizacija, za šta se Sindikat finansijskih organizacija Srbije snažno i argumentovano zalaže.

Zatim na red dolazi i podela sindikalne imovine, one koja je neopravdano i nesrazmerno u rukama samo jednog sindikata. O toj potrebi, uostalom, govore silni izveštaji raznih komisija Evropske unije o stanju sindikalne scene kod nas, jer za ulazak u EU obavezna je podela imovine sindikata. Srbija je jedna od retkih zemalja u Evropi u kojoj sindikalna imovina nije podeljena. Evropska konfederacija sindikata je u nekoliko navrata upozoravala da će iskoristiti svoj uticaj u Evropskoj uniji i usloviti ulazak naše zemlje u EU rešenjem ovog problema.

Bez rešavanja budućeg statusa sindikata i bez ostvarenja pravog socijalno-ekonomskog dijaloga, teško je dati podršku bilo kom od tzv. reformskih zakona. Sve dok ne dođu vlada i ministar rada koji će posvetiti vreme ovome, neće se rešiti problemi, jer veliki su interesi u pitanju. Sada je pravo vreme da sva ova pitanja budu trajno rešena, a ne da problem opet bude sklonjen pod tepih zarad nekih ličnih ili parcijalnih interesa.

Korisni linkovi

 

Vlada Republike Srbije

Narodna banka Srbije

Republička agencija za mirno rešavanje sporovaeKapija finansije

Kamatica

Međunarodna organizacija rada

Evropsa socijalna povelja

Kursna lista

 

valute