Sindikat finansijskih organizacija Srbije - SFOSČlanice SFOS-a su sindikati u banakama, osiguranju i drugim finansijskim organizacijama:

  

 

Adriatic Bank logo

AIK banka a.d. Beograd

ALTA banka a.d. Beograd

Banca Intesa a.d. Beograd

Banka Poštanska štedionica a.d. Beograd

Eurobank Direktna a.d. Beograd

NLB Komercijalna banka a.d. Beograd

OTP banka a.d. Novi Sad

DDOR Novi Sad a.d.o Novi Sad

Sava neživotno osiguranje a.d.o. Beograd

Triglav osiguranje a.d.o. Beograd

Udruženje banaka Srbije Beograd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sfos protest 2001

Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.

 

Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.

 

Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.

 

Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava.

 

 

 

 

Nakaradna praksa

Ako laže poslodavac, ne laže sat Zaposleni u većini banaka u Srbiji su očajni zbog ponašanja svojih poslodavaca, koji ne poštuju Zakon o radu i osnovna prava zaposlenih. Šikaniranje zaposlenih (ne samo, ali posebno) u bankama kod nas javna je tajna.

 

Od zaposlenih se gotovo u svim bankama zahteva „maksimum maksimuma” kada su obaveze u pitanju uz „minimum minimuma“ na strani prava. Zaposleni pritisnuti problemima, retko se usuđuju da prijave svoje poslodavce Inspektoratu rada ili pokrenu spor pred sudom. Blanko otkazi su samo jedan od načina uskraćivanja čak i najosnovnijih prava zaposlenima. To je samo vrh ledenog brega kada su u pitanju kršenja prava zaposlenih...

Poslodavci teraju zaposlene da rade prekovremeno „kad god se za to ukaže potreba”, tako da oni rade subotom i nedeljom, u danima državnih praznika, a to ne plaćaju.

Sat postoji da pokaže vreme

Osam sati rada redovno se produžava za sat-dva-tri, pa i četiri, tako da zaposleni kažu da rade „od jutra do prekosutra”.

Čak i kada im poslodavci i plate prekovremeni rad, nema tih para koje mogu da nadoknade vreme izgubljeno za odmor i porodicu.

Beskrupuloznost poslodavci naročito demonstriraju nad ženama, od kojih prilikom zaposlenja očekuju da potpišu „obećanje” da naredne dve-tri-četiri godine neće ostati u drugom stanju. A čim saznaju da su trudne, aktiviraju blanko otkaz ili im posao čine nepodnošljivim toliko da one same odlaze. Ako ih ipak „istrpe", teraju ih da se vrate na posao već dva ili tri meseca posle porođaja.

Ti isti poslodavci onemogućavaju zaposlenima sindikalno organizovanje, često zahtevaju od svojih zaposlenih da potpisom potvrde da nisu u sindikatu i da se neće učlanjivati u sindikat. Isto tako izmišljaju najbesmislenije razloge da zaposlene kazne oduzimanjem 10 ili 20 odsto od zarade ili da uruče upozorenja pred raskid ugovora o radu... Bankarski posao je dinamičan i veliki je pritisak na mlade ljude da se dodatno obrazuju po evropskim standardima poslovanja, ali evropska pravila rada u Srbiji ne važe.

Prešlo se preko crvene linije i više niko ne sme da žmuri i da ćuti

Upravo zbog toga, Sindikat finansijskih organizacija Srbije je prvog dana marta uputio dopis svim predsednicima izvršnih odbora banaka čiji su sindikati članovi SFOS-a, a čiju sadržinu objavljujemo u celini u prilogu.

 

... dopis...

Korisni linkovi

 

Vlada Republike Srbije

Narodna banka Srbije

Republička agencija za mirno rešavanje sporovaeKapija finansije

Kamatica

Međunarodna organizacija rada

Evropsa socijalna povelja

Kursna lista

 

valute