Sindikat finansijskih organizacija Srbije - SFOSČlanice SFOS-a su sindikati u banakama, osiguranju i drugim finansijskim organizacijama:

  

 

Adriatic Bank logo

AIK banka a.d. Beograd

ALTA banka a.d. Beograd

Banca Intesa a.d. Beograd

Banka Poštanska štedionica a.d. Beograd

Eurobank Direktna a.d. Beograd

NLB Komercijalna banka a.d. Beograd

OTP banka a.d. Novi Sad

DDOR Novi Sad a.d.o Novi Sad

Sava neživotno osiguranje a.d.o. Beograd

Triglav osiguranje a.d.o. Beograd

Udruženje banaka Srbije Beograd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sfos protest 2001

Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.

 

Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.

 

Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.

 

Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava.

 

 

 

 

Povećanje minimalca = nastavak preživljavanja

Sindikat finansijskih organizacija Srbije - SFOS

Tako je to kada neko odluči da bude paravan u celoj ovoj priči, ti „reprezentativni“; punih 12 godina nije utvrđivana reprezentativnost socijalnih partnera u Socijalno – ekonomskom savetu Srbije. Jasno stavljamo svima do znanja da Sindikat finansijskih organizacija Srbije nije deo tog paravana.

Odluka o minimalnoj ceni rada od 143 dinara po satu, koja sigurno - iako je tako predstavljeno - nije dogovor „reprezentativnih“ socijalnih partnera u Socijalno – ekonomskom savetu Srbije, u stvarnosti za Sindikat finansijskih organizacija Srbije predstavlja nastavak života u bedi i siromaštvu. Istovremeno, u firmama gde je osnova za obračun plata minimalna zarada, umesto radnika sa najmanjim primanjima, profitiraće oni sa većim koeficijentom zarade.

Tim „povećanjem“ od 10 odsto, većina radnika u Srbiji će nastaviti sa pukim preživljavanjem, a povećanje je upravo toliko da izdrže poskupljenje struje i komunalnih usluga. Postojeći minimalac od 130 dinara po satu je u toliko malom iznosu, da je besmisleno komentarisati ga, pogotovu kada se zna da su prosečne plate radnika u Srbiji u odnosu na druge države u Evropi najniže, pa čak i niže od većine afričkih zemalja.

Zakon o Socijalno-ekonomskom savetu („Sl. glasnik RS“, br. 125/2004) u članu 3 jasno kaže: „Socijalno-ekonomski savet se osniva u cilju uspostavljanja i razvoja socijalnog dijaloga u pitanjima od značaja za ostvarivanje ekonomskih i socijalnih sloboda i prava čoveka, materijalnog, socijalnog i ekonomskog položaja zaposlenih i poslodavaca i uslova njihovog života i rada, razvoja kulture pregovaranja, podsticanja mirnog rešavanja kolektivnih radnih sporova, razvoja demokratije i izdavanja časopisa, brošura i drugih publikacija iz delokruga svog rada.“

Srpski Zakon o radu je loš, priprema se još gori koji bi trebalo da bude usvojen sledeće godine, a dijaloga o objektivnom i stvarnom socijalnom položaju radnika nema, tako da ne postoji ni mogućnost ozbiljnijeg traženja rešenja. A to bi trebalo da bude obaveza.

Zadovoljna je Vlada. Zadovoljna su i dva sindikata u Socijalno – ekonomskom savetu. Oni su se sa poslodavcima „dogovorili“ o visini minimalne zarade. Tako je to kada neko odluči da bude paravan u celoj ovoj priči, ti „reprezentativni“; punih 12 godina nije utvrđivana reprezentativnost socijalnih partnera u Socijalno – ekonomskom savetu Srbije.

Jasno stavljamo svima do znanja da Sindikat finansijskih organizacija Srbije nije deo tog paravana.

 

Korisni linkovi

 

Vlada Republike Srbije

Narodna banka Srbije

Republička agencija za mirno rešavanje sporovaeKapija finansije

Kamatica

Međunarodna organizacija rada

Evropsa socijalna povelja

Kursna lista

 

valute