Sindikat finansijskih organizacija Srbije - SFOSČlanice SFOS-a su sindikati u banakama, osiguranju i drugim finansijskim organizacijama:

  

 

Adriatic Bank logo

AIK banka a.d. Beograd

ALTA banka a.d. Beograd

Banca Intesa a.d. Beograd

Banka Poštanska štedionica a.d. Beograd

Eurobank Direktna a.d. Beograd

NLB Komercijalna banka a.d. Beograd

OTP banka a.d. Novi Sad

DDOR Novi Sad a.d.o Novi Sad

Sava neživotno osiguranje a.d.o. Beograd

Triglav osiguranje a.d.o. Beograd

Udruženje banaka Srbije Beograd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sfos protest 2001

Sindikalno organizovanje je civilizacijska tekovina.

 

Definisano je Ustavom, Zakonom o radu i Zakonom o mirnom rešavanju sporova.

 

Naše aktivnosti organizujemo i vodimo u tom smeru.

 

Samo institucionalno zaštićeni, radnici mogu da zaštite svoja prava.

 

 

 

 

Svetski dan socijalne pravde

Svetski dan socijalne pravde Socijalna pravda se zasniva na principima poštenja, jednakosti, poštovanja različitosti i primene ljudskih prava u svim segmentima života, uključujući i radna mesta...

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2007. godine proglasila 20. februar za Svetski dan socijalne pravde, pozivajući države članice da taj dan posvete promovisanju nacionalnih aktivnosti u skladu sa ciljevima Svetskog samita za društveni razvoj i da podrže napore međunarodne zajednice ka iskorenjivanju siromaštva, promociji veće zaposlenosti i dostojanstvenog rada, ravnopravnost polova i pristup socijalnom blagostanju i pravdi za sve. Socijalna pravda se zasniva na principima poštenja, jednakosti, poštovanja različitosti i primene ljudskih prava u svim segmentima života, uključujući i radna mesta.Ujedinjene nacije - Svetski dan socijalne pravdeLjudsko dostojanstvo, porodična stabilnost i socijalni mir, uz razvoj jake srednje klase, ciljevi su kojima je neophodno težiti. Sindikat finansijskih organizacija Srbije upozorava da pojam socijalne pravde u Srbiji sve više postaje opšte mesto, formalna tema svih učesnika političkog života bez obzira na njihovu ideološku i svaku drugu opredeljenost. Kao društvo moramo ozbiljno da se zabrinemo zbog rastuće socijalne nejednakosti među ljudima, jer su siromaštvo građana Srbije i nezaposlenost, pogotovo među mladima, vidljivi na svakom koraku i predstavljaju ozbiljan problem sa kojim se suočavamo.

U Srbiji nema socijalne pravde, zbog čega kulminira veliko nezadovoljstvo i zaposlenih i nezaposlenih. Ako je čovek osuđen da živi u siromaštvu i bez zaposlenja – to je povreda njegovih osnovnih ljudskih prava. Socijalna pravda ogleda se i kroz dijalog. A socijalni dijalog u Srbiji praktično je pretvoren u farsu. Građani nisu u poziciji da otkriju koji nivo profita pravi privatni kapital i koje su njegove mogućnosti, ali je zato tu država i oni koji je vode da jačanjem svojih institucija spreče svaku zloupotrebu da se taj profit ne stvara preko leđa radnika i običnih, poštenih građana ove države.

Te nejednakosti su posebno izražene kod onih koji rade u oblasti finansija u Srbiji. SFOS će i dalje odlučno insistirati na tome da socijalni partner sa druge strane i predstavnici vlasti shvate neophodnost promena i prihvate mehanizme koji će omogućiti da u Srbiji zaista zaživi socijalni dijalog. To se pre svega odnosi na uspostavljeni mehanizam kolektivnog pregovaranja. Istina je da postojeći Zakon o radu ne predviđa obavezu zaključivanja kolektivnih ugovora, već samo obavezu kolektivnog pregovaranja, ali odgovorni socijalni partneri, koji započnu socijalni dijalog i uđu u kolektivno pregovaranje treba da imaju odgovornost i da ga uspešno završe - zaključivanjem kolektivnog ugovora.

Moramo da učinimo sve u našoj moći da zajedničkim snagama izgradimo socijalni dijalog u oblasti finansija, ne samo zbog toga što je to jedan od osnovnih principa na kojima počiva polje rada u Evropskoj uniji, već, pre svega, zato što bi trebalo da bude naš zajednički interes da ostvarimo ispunjenje potreba sveta kapitala i profita, sa jedne strane, ali i prava koja zaposleni imaju i koja nastaju iz rada i radnog odnosa, sa druge strane, kao i ispunjenje uloge koju socijalni partneri imaju prema zajednici.

Niko ne sme da uzima olako pojam socijalne pravde, jer posle velikih, promašenih i potrošenih nacionalnih tema na red je došla ekonomska, kao poslednja i jedina oko koje nema kompromisa i koja se onima koji se olako odnose prema toj temi može vratiti kao bumerang ogromnog nezadovoljstva većine.

Korisni linkovi

 

Vlada Republike Srbije

Narodna banka Srbije

Republička agencija za mirno rešavanje sporovaeKapija finansije

Kamatica

Međunarodna organizacija rada

Evropsa socijalna povelja

Kursna lista

 

valute